>

   
16.02.2021

Позбавлення батьківських прав: підстави та наслідки

Чому можуть позбавити батьківських прав?
Стаття 164 Сімейного кодексу України визначає, що батьків можуть позбавити відповідних прав, якщо батько або мати:
- з поважної причини не забрали дитину з пологового будинку та протягом півроку не виявляли до неї батьківського піклування;
- не виконують свої обов’язки по вихованню дитини
жорстоко поводяться з дитиною:
- мають алкогольну або наркотичну залежність:
- експлуатують дитину, примушують її до жебракування;
- засуджені за вчинення умисного кримінального;
- правопорушення щодо дитини.
Що відбувається після позбавлення батьківських прав?
Окрім психологічних та соціальних наслідків, позбавлення батьківських прав має й правові. Згідно із законодавством, ті, кого позбавили таких прав, втрачають особисті немайнові права щодо дитини та звільняються від обов’язків щодо її виховання, перестають бути законними представниками дитини, втрачають права на пільги та державну допомогу, що надаються сім’ям із дітьми.
Позбавлені батьківських прав не можуть бути усиновлювачами, опікунами та піклувальниками. І в майбутньому вони не можуть одержати тих майнових прав, пов’язаних із батьківством, які вони могли б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування).
А що буде з дитиною?
Якщо дитина проживала разом із батьком, якого було позбавлено батьківських прав, можливість їхнього подальшого проживання в одному житловому приміщенні вирішується за результатами розгляду справи. Так, суд може прийняти рішення про виселення того з батьків, хто позбавлений батьківських прав із житла, де він мешкає з дитиною. Але це — якщо в нього є інше житло. Суд може навіть примусово поділити житло чи зобов’язати здійснити його примусовий обмін.
Як свідчить судова практика, найчастіше дитина залишається жити з другим із батьків. Якщо ж це неможливо через певні обставини, то переважне право на передання їм дитини мають бабуся та дідусь, повнолітні брати та сестри, інші родичі дитини, а також мачуха, або вітчим.
За довідками та роз'ясненням звертайтеся до Служби у справах дітей адміністрації Центрального району за 37-56-69.