>

   
12.05.2021

Інформація щодо заходів профілактики отруєння бджіл пестицидами

Кожного року в області виникають випадки загибелі бджіл внаслідок неконтрольованого застосування пестицидів на посівах сільськогосподарських культур. 
За даними, якими володіє Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області масова загибель бджіл у 2020 році фіксувалась в Березнегуватському, Веселинівському та Первомайському районах. Постраждало 11 пасік, у яких було 514 бджолосімей. Під час отруєнь в Березнегуватському районі зразки матеріалів для лабораторного дослідження відібрані, але не направлені на дослідження, у зв’язку з компенсацією фермером збитків пасічникам, що вирішило питання та позбавило необхідності в проведені лабораторних досліджень.
У Веселинівському районі станом на 07.05.2020 частково постраждало 7 пасік, в яких знаходилось 296 бджолосімей. Спеціалістами ветеринарної медицини відібрано 28 зразків (підмор, мед, перга, рослини ріпаку) для проведення лабораторного дослідження. Але, зразки для дослідження не направлено у зв’язку з відмовою власників пасік від оплати лабораторних досліджень. Збитки пасічникам не компенсовано.
Ще один випадок отруєння бджіл зареєстровано в Первомайському районі в травні місяці. В момент отруєння пасіка в кількості 250 бджолосімей знаходилась за місцем реєстрації. Із них загинуло повністю 120 бджолосімей. Зі слів власника пасіки та представника сільської ради, попередження про обробку рослин засобами захисту не надходило. Зразки матеріалів для лабораторного дослідження відібрані та надіслані для досліджень. За результатами досліджень підтверджено отруєння бджіл, проте у зразку досліджуваної зеленої маси не виявлені речовини, які б спричинили загибель бджіл. В даному разі джерело отруєння не встановлено, збитки не компенсовано.
Департаментом агропромислового розвитку Миколаївської облдержадміністрації спільно з Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області в лютому 2021 року проведені відеоконференції з порядком денним «Алгоритм взаємодії пасічників, аграріїв та органів місцевої влади під час обробітку полів, попередження та недопущення отруєння бджіл» для об'єднаних територіальних громад Баштаиського, Вознесенського, Миколаївського та Первомайського районів.
В даних конференціях взяли участь представники органів місцевого самоврядування, громадських організацій пасічників, спеціалісти управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини, управління фітосанітарної безпеки Головного управління, районних та міжрайонних управлінь, районних та міських державних лікарень ветеринарної медицини.
До учасників конференцій доведена інформація про виникнення випадків масового отруєння бджіл (причини, наслідки, можливість попередження), про вжиті заходи територіальними органами Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Після проведених конференцій розроблено та доведено до всіх заінтересованих сторін алгоритм взаємодії щодо попередження та дії при отруєнні бджіл. Структурними підрозділами Головного управління Держпродспоживслужби подано до сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад кандидатури спеціалістів для включення в постійно діючі комісії по розслідуванню випадків отруєння бджіл та направлено списки пасічників, зареєстрованих по місцю проживання.
Крім цього, наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 №338, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04.03.2021 за № 282/35904 затверджено новий «Порядок видачі ветеринарно-санітарного паспорта пасіки», яким визначено процедуру видачі ветеринарно-санітарного паспорта пасіки, новий бланк паспорта та бланк заяви. Під час реєстрації паспорта пасіки йому присвоюється єдиний унікальний номер, який проставляється на титульному аркуші паспорта пасіки та вноситься разом з відомостями про пасіку до Реєстру паспортів пасіки. А також порядок реєстрації пасік у місцевих державних адміністраціях або органах місцевого самоврядування.
У разі припинення діяльності пасіки власник або уповноважена ним особа протягом десяти календарних днів інформує про це територіальний орган Держпродспоживслужби, що здійснював видачу паспорта. Даний орган протягом п'яти календарних днів у Реєстрі паспортів пасік змінює статус пасіки із зареєстрованої на ліквідовану.
Також наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 №338, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04.03.2021 за № 282/35905 затверджено «Інструкцію з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин», в якій викладено основні причини отруєння бджіл засобами захисту рослин, заходи профілактики отруєння бджіл засобами захисту рослин та шляхи встановлення факту отруєння бджіл. Даною Інструкцією передбачено створення постійно діючої комісії із встановлення факту отруєння бджіл при органі місцевого самоврядування та визначено її склад. Встановлено механізм визначення шкоди, заподіяної власникам пасік від отруєння бджіл. До інструкції додається форма акту щодо встановлення факту отруєння бджіл.
Відповідно статті 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» 2042-УІІІ та «Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб'єктам» міжрайонні, районні (міські) управління Головного управління Держпродспоживслужби області здійснюють безоплатну державну реєстрацію пасіки як оператора ринку. Реєстрація (операторів ринку) необов'язкова, якщо пасічник використовує мед та продукти бджільництва для власних потреб без реалізації.
Щоб уникнути випадків масового отруєння бджіл, необхідно дотримуватись вимог чинного законодавства, зокрема, громадяни які утримують та розводять бджіл повинні зареєструвати свої пасіки, також повідомляти органи місцевого самоврядування, управління Держпродспоживслужби про заплановане місце розташування (кочівлю) пасіки. Сільгоспвиробники, фермери повинні здійснювати обробку полів в ранкові та вечірні години, а також повідомляти сільські, селищні, міські ради об'єднаних територіальних громад та пасічників, за три доби до обробки, про дату, час, територію обробки, препарат, діючу речовину та способи їх застосування.