>

   
04.01.2021

Безпека під час новорічних та різдвяних свят, або як зберегти здоров'я дітей

У домівки миколаївців завітав Новий рік із радісними вітаннями, подарунками та яскраво прикрашеними ялинками. Готуючись до свят, батькам не слід забувати про безпеку, зокрема, відповідально поставитися до вибору новорічних атрибутів.
Традиційно атрибутами Нового року є ялинкові прикраси, костюми та маски, штучні ялинки, феєрверки (хлопавки, бенгаль­ські свічки) та електричні гірлянди.
Жоден із цих виробів не підля­гає обов'язковій сертифікації в Україні. Утім, обов`язковим є мар­кування виробів - на нього і треба звертати увагу. Повідомлення на маркуванні має бути чітким і зрозумілим, здійсненим державною мовою, не має змиватися або стиратися пальцями.
Маркування має містити такі складові:
- товарний знак підприємства-виробника чи уповноваженої ним особи;
- найменування та адреса виробника;
- дата виготовлення і термін придатності виробу;
- попереджувальна інформація про ризик, пов'язаний з екс­плуатацією виробу, та способи його уникнення.
Наприклад, на упаковці з ялинковими прикрасами, які можуть бути небезпечними для дітей віком до трьох років, повинно бути засте­реження «Обережно! Непридатне для дітей віком до трьох років» зі стислим роз'ясненням ступеня ризику.
Хлопавки
Хлопавки вважають доволі безпечним видом феєрверків.
Утім, аби це справді було так, батькам слід дотримуватися декількох правил, а саме:
- не давати хлопавки дітям до трьох років, старшим дітям -лише під наглядом дорослих;
- стежити, щоб діти не спрямовували хлопавку на себе чи набудь-кого іншого;
- у жодному разі не використовувати хлопавку поблизу від­критого вогню (свічок, каміна тощо), адже можуть загорі­тися серпантин чи конфетті, що є її начинням.
Окрім того, не варто забувати, що маленькі діти можуть зляка­тися голосних звуків, які видають хлопавки. Тому якщо діти раніше не чули цього звуку, слід запустити хлопавку подалі від них, аби «ви­бух» здався не дуже голосним.
Бенгальські вогні
Запалення свічок потребує обережності від дорослих і дітей. Ось декілька правил, яких батьки мають дотримуватися самі та на­вчити дітей:
- не дозволяти дітям запалювати свічки самостійно;
ніколи не запалювати та не тримати в руці більше однієї свічки одночасно;
- тримати запалену свічку якомога далі від тіла, стоя­ти з нею на відстані принаймні півтора метри від інших людей;
не бігати із запаленою свічкою в руці, не кидати її;
- пам'ятати, що металеві стрижні свічок залишаються гаря­чими деякий час після згасання.
Зазначимо також, що свічки виділяють у процесі горіння шкідливі окиси, тож запалювати їх варто лише на відкритому пові­трі або в приміщенні, що добре провітрюється.
Електричні гірлянди
Електричні гірлянди(далі- гірлянди) слід так само, як і феєр­верки, купувати лише у спеціалізованих магазинах, де наявні необ­хідні для продажу таких виробів документи.
Варто звернути увагу на призначення гірлянди - для використання в домашніх умовах або на вулиці. «Вуличні» гірлянди можна вмикати як надворі (при­міром, приватного будинку), так і у квартирі, натомість «домашні» слід експлуатувати лише в приміщенні, оскільки вони мають слабший захист від вологи та тонші проводи.
Найліпше купувати світлодіодні гір­лянди, адже вони є пожежобезпечними (не містять елементів, що нагріваються),значно економлять електроенергію по­рівняно з ламповими гірляндами.
Обираючи гірлянду, слід уві­мкнути її в магазині й не вимикати одразу - не лише, аби переконати­ся, що всі лампочки працюють, а і щоб мати змогу принюхатися до неї. Якщо під час роботи гірлянда виділяє неприємних запах вона виготовлена підпільним способом потрапила на полицю магазину контрабандою.
Аби новорічні свята пройшли безпечно, радимо заздалегідь максимально усунути всі чинники небезпеки.
Також проконсультуй­те батьків вихованців, як убезпечити себе та своїх дітей від шкідли­вих для здоров'я новорічних атрибутів.
Новорічні костюми та маски
Купуючи новорічний костюм, насамперед варто звернути ува­гу на те, чи не виготовлений він із легкозаймистого матеріалу. Упо­добаний костюм слід вивернути і ретельно оглянути шви: якщо вони криві, із нитками, що стирчать, то це найімовірніше підпільне виробництво, а сировина - недозволена для використання.
Новорічні маски також мають бути пожежобезпечними. Отвори для очей, носа, рота мають бути розміщені симетрично - так, щоб ди­тина, надягнувши маску, могла добре бачити і не задихалася.