>

   
26.07.2021

Дитяче жебракування: яка відповідальність за втягнення дітей до такого «заробітку»

Жебракування дітей - спосіб отримання вигоди з традиції давати милостиню. Деякі діти добровільно жебракують, оскільки їхні родини малозабезпечені. Проте в багатьох випадках діти вербуються та продаються з метою отримання прибутку для інших осіб, які потім часто є «наглядачами» цих дітей під час жебракування.
Діти жебракують самостійно або у супроводі дорослих (інколи навіть власних батьків). У більшості випадків, гроші, які жертвують дітям на вулиці, не допоможуть їм придбати їжу або одяг, а підуть до кишень злочинців, які використовують цих дітей.
Причинами жебракування є:
- домашнє насильство та жорстоке поводження з дітьми;
- бродяжництво;
- бідність;
- алкоголізм, наркоманія;
- неналежне виховання батьками дітей;
- заохочення їх до жебракування як до самостійного заробітку;
- примус тощо.
Жебрацтво з неповнолітніми - це кримінальне порушення при системному жебрацтві або проживання дитини в асоціальних умовах (наприклад на вокзалах, у підвалах, наметах тощо).
За втягнення неповнолітніх у злочинну чи іншу антигромадську діяльність Кримінальним кодексом України (ККУ) передбачено відповідальність. Зокрема, існує стаття 150-1 ККУ («Використання малолітньої дитини для заняття жебрацтвом»), санкції якої передбачають для батьків чи опікунів дитини позбавленням волі на три роки.
Якщо такі дії вчиняються щодо чужої дитини та при інших кваліфікуючих обставинах, то така особа може потрапити за ґрати на 10 років.
Стаття 304 ККУ передбачає покарання за втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, а також спонукання до пияцтва, жебрацтва чи азартних ігор. Такі дії караються позбавленням волі на строк від 3 до 7 років, якщо ж вони вчинені щодо малолітньої особи батьком, матір’ю, вітчимом, мачухою, опікуном, піклувальником чи іншою особою, на яку покладено обов’язки щодо виховання потерпілого чи піклування про нього, то їм загрожує позбавлення волі на строк від 4 до 10 років.
Змушування до жебрацтва також є одним із видів експлуатації людини і може кваліфікуватися як торгівля людьми (ст. 149 ККУ). Відповідальність за такий злочин – до 15 років позбавлення волі.
Якщо Ви побачили, що дитина жебракує зателефонуйте до поліції та/або до Служби у справах дітей і повідомте, що побачили дитину, яка жебракує. Необхідно детально розповісти, де саме це відбувається, і описати дитину та/або дорослу особу, яка її супроводжує. Якщо є можливість, дочекатися приїзду поліції та/чи представників Служби у справах дітей.

Жебракування з дітьми бачили всі. Але рідко хто викликає поліцію, чим саме дозволяють і надалі експлуатувати дітей. Бачите жебрацтво з дітьми — наберіть 102. Вам не важко, а от дитину, можливо, ви цим і врятуєте.