>

   
16.08.2021

Як встановити графік зустрічей з дитиною після розлучення?

Нерідко виникає ситуація, за якої той з батьків, з ким проживають діти після розлучення, заважає спілкуванню дітей з колишнім чоловіком/дружиною, забуваючи про аналогічні за обсягом права на спілкування з дітьми та участь у їх вихованні.
Створення будь яких перешкод, заборони на зустрічі з дітьми являються порушенням прав другого з батьків.
Встановити графік зустрічей з дитиною можливо:
- мирним шляхом, уклавши договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов’язків тим з них, хто проживає окремо від дитини. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню;
- в примусовому порядку, звернувшись до органів опіки та піклування за місцем проживання чи суду.
Врегулювання спору між батьками щодо участі у вихованні дитини органом опіки та піклування
Якщо батьки не можуть дійти згоди щодо участі одного з батьків, який проживає окремо, у вихованні дитини, порядок такої участі визначається органами опіки та піклування за участю батьків виходячи з інтересів дитини.
За заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї. Рішення про це орган опіки та піклування постановляє на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення.
Увага! Рішення органу опіки та піклування є обов’язковим до виконання. Особа, яка ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, зобов’язана відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, завдану тому з батьків, хто проживає окремо від дитини.
Якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод (стаття 159 Сімейний кодекс України).
У своєму рішенні суд визначить, яким чином братиме участь кожен з батьків у вихованні дитини, зокрема:
- шляхом періодичних або систематичних зустрічей;
наданням можливості спільного відпочинку;
- перебуванням дитини в того з батьків, який мешкає окремо тощо.
В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи.